Takip Edin
gazetem

Spor

Son dakika: EURO 2020’de Rusya’nın rakipleri belli oldu

Yayınlanma tarihi

-

 

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) eleme gruplarının kura çekimi, İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’de yapıldı.

EURO 2020 kura çekimine ikinci torbadan giren Rusya Milli Takımı, H Grubu’na düştü. Rusya, I Grubu’nda Belçika, İskoçya, Kıbrıs Rum Kesimi, Kazakistan, San Marino’yla mücadele edecek. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar (20 takım), final turnuvasına doğrudan katılma hakkını elde edecek.

EURO 2020 eleme grupları kura çekiminde ülkeler, UEFA Uluslar Ligi’ndeki başarılarına göre belirlenen sıralamaya göre 7 farklı torbaya ayrıldı. Rusya 2. torbada yer alırken, UEFA Uluslar A Ligi gruplarını ilk sırada bitirerek bu organizasyonun finallerinin play-off aşamasına kalan ülkeler için ise ayrı bir torba oluşturuldu.

GRUPLAR

A GRUBU: İngiltere, Çekya, Bulgaristan, Karadağ, Kosova

B GRUBU: Portekiz, Ukrayna, Sırbistan, Litvanya, Lüksemburg

C GRUBU: Hollanda, Almanya, Kuzey İrlanda, Estonya, Belarus

D GRUBU: İsviçre, Danimarka, İrlanda Cumhuriyeti, Gürcistan, Cebelitarık

E GRUBU: Hırvatistan, Galler, Slovakya, Macaristan, Azerbaycan

F GRUBU: İspanya, İsveç, Norveç, Romanya, Faroe Adaları, Malta

G GRUBU: Polonya, Avusturya, İsrail, Slovenya, Makedonya, Letonya

H GRUBU: Fransa, İzlanda, Türkiye, Arnavutluk, Moldova, Andorra

I GRUBU: Belçika, Rusya, İskoçya, Kıbrıs Rum Kesimi, Kazakistan, San Marino

J GRUBU: İtalya, Bosna Hersek, Finlandiya, Yunanistan, Ermenistan, Lihtenştayn

FİKSTÜR TAKVİMİ

EURO 2020 elemelerinin maç takvimi şöyle:

1. hafta: 21-23 Mart 2019

2. hafta: 24-26 Mart 2019

UEFA Uluslar Ligi yarı finalleri: 5-6 Haziran 2019

3. hafta: 7-8 Haziran 2019

UEFA Uluslar Ligi final/üçüncülük maçı: 9 Haziran 2019

4. hafta: 10-11 Haziran 2019

5. hafta: 5-7 Eylül 2019

6. hafta: 8-10 Eylül 2019

7. hafta: 10-12 Ekim 2019

8. hafta: 13-15 Ekim 2019

9. hafta: 14-16 Kasım 2019

10. hafta: 17-19 Kasım 2019

Beşerli grupta yer alan takımların 2 adet maç haftası boşa çıkacağından, bu takımlar, üstte belirtilen ilgili tarihlerde özel maç yapma hakkına sahip olacak.

UEFA Uluslar Ligi torbasında yer alan dört takım (İsviçre, Portekiz, Hollanda, İngiltere), 5-9 Haziran 2019 tarihlerinde oynayacakları UEFA Uluslar Ligi finallerinin 7-8 ve 10-11 Haziran’daki grup eleme 3. maçlarıyla çakışmaması için, 5 takımlı grupların dördü olan A, B, C, D gruplarına yerleştirilecek. Böylece UEFA Uluslar Ligi finalistleri, Uluslar Ligi finallerini oynayacakları hafta grup eleme maçlarını bay geçecek. 1. torbada yer alan takımlar ise E ile J grupları arasına dağıtılacak.

EURO 2020’ye ev sahipliği yapacak ülkelerden ikisinin aynı grupta bulunması halinde, üçüncü bir ev sahibinin adı çekilirse, bu takım bir sonraki müsait gruba alınacak.

TORBALAR

Oluşturulan torbalarda şu takımlar yer aldı:

Uluslar Ligi: İsviçre, Portekiz, Hollanda, İngiltere

1. Torba: Belçika, Fransa, İspanya, İtalya, Hırvatistan, Polonya

2. Torba: Almanya, İzlanda, Bosna Hersek, Ukrayna, Danimarka, İsveç, Rusya, Avusturya, Galler, Çekya

3. Torba: Türkiye, Slovakya, İrlanda Cumhuriyeti, Kuzey İrlanda, İskoçya, Norveç, Sırbistan, Finlandiya, Bulgaristan, İsrail

4. Torba: Macaristan, Romanya, Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya, Slovenya, Litvanya

5. Torba: Makedonya, Kosova, Belarus, Lüksemburg, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova, Cebelitarık, Faroe Adaları

6. Torba: Letonya, Lihtenştayn, Andorra, Malta, San Marino

Facebook Yorumlar
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Spor

Zenit ve Krasnodar’ın Avrupa’da kader kader haftası

Yayınlanma tarihi

-

UEFA Avrupa Ligi son 32 turu rövanşında yarın ve 21 Şubat Perşembe günü 16 maç yapılacak.

Bu kulvarda Perşembe günü, Rusya’yı temsil eden Zenit kendi evinde Fenerbahçe, Krasnodar ise Almanya’da Bayer Leverkusen’in konuğu olacak.

Avrupa futbolunun kulüpler düzeyindeki iki numaralı organizasyonunda Fenerbahçe, 1-0 kazandığı maçın rövanşında Rusya’nın Zenit takımına konuk olacak. Saint Petersburg Stadı’ndaki mücadele TSİ 20.55’te başlayacak.

Kupada rövanş maçlarının programı şöyle:

Yarın:

20.00 Sevilla (İspanya)-Lazio (İtalya)

Perşembe:

20.55 Arsenal (İngiltere)-BATE (Belarus)

20.55 Dinamo Zagreb (Hırvatistan)-Viktoria Plzen (Çekya)

20.55 Eintracht Frankfurt (Almanya)-Shakhtar Donetsk (Ukrayna)

20.55 Napoli (İtalya)-Zürih (İsviçre)

20.55 Salzburg (Avusturya)-Club Brugge (Belçika)

20.55 Villarreal (İspanya)-Sporting Lizbon (Portekiz)

20.55 Valencia (İspanya)-Celtic (İskoçya)

20.55 Zenit (Rusya)-Fenerbahçe

23.00 Dinamo Kiev (Ukrayna)-Olympiakos (Yunanistan)

23.00 Real Betis (İspanya)-Rennes (Fransa)

23.00 Bayer Leverkusen (Almanya)-Krasnodar (Rusya)

23.00 Genk (Belçika)-Slavia Prag (Çekya)

23.00 Inter (İtalya)-Rapid Wien (Avusturya)

23.00 Benfica (Portekiz)-Galatasaray

23.00 Chelsea (İngiltere)-Malmö (İsveç)

Facebook Yorumlar
Devamını oku

Spor

Milletvekilinden Rus futbolculara eleştiri

Yayınlanma tarihi

-

Duma Milletvekili, Rusya Futbol Federasyonu Yönetim Komisyonu üyesi İgor Lebedev disiplinsiz Rus futbolcularını eleştirdi.

Politikacı yaptığı açıklamada “Bir Rus futbolcunun spor dışı yayınlarda görüntülendiği vakaların yüzde 95’inin bir spor konusu değil, skandal bir konu olduğunu fark ettim. Bir yandan, futbol oyuncularının nasıl davranacaklarını bilmedikleri ve milyonlarca dolar ile ne yapacaklarını bilmedikleri, diğer taraftan spor faaliyetlerinin gazetecilerin ilgisini çekmediği, sadece skandalların ilgi çekici olduğu görülüyor” dedi.

Daha önce Lebedev, Rusya Premier Ligi kulüplerinin Belarus futbolcularını yabancı olarak değerlendirmemeye karar verme tutumuna değindi.

Facebook Yorumlar
Devamını oku

Spor

Tuncel’in Alina Kabaeva Cup performansı

Yayınlanma tarihi

-

Rusya‘nın başkenti Moskova’da düzenlenen Alina Kabaeva Gazprom Cup Ritmik Jimnastik şampiyonasında eleme müsabakalarında Türkiye’den Kamelya Tuncel performans sergiledi.

Facebook Yorumlar
Devamını oku

Çok Okunanlar